“Jesmo mi mali narod, sve manji zbog svog samozaborava, nemara i grijeha, ali i dalje dovoljno veliki da se veliki i osioni opsesivno bave nama.”
Pokušaj „kadriranja“ ambasade SAD i kritike povodom imenovanja novog člana Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore, dr Nikole Marojevića, nije začudila nikog ko iole prati dešavanja na domaćoj političkoj sceni.
„SAD su zabrinute zbog nedavnog imenovanja u UO Univerziteta Crne Gore. Za napredak građanskog društva u Crnoj Gori, nezavisne institucije koje služe interesu javnosti, kao što je državni univerzitet, ne treba da budu pod neprimjerenim uticajem bilo koje religijske zajednice.“, istakli su.
Naravno, ovaj komentar nije naišao na osude dežurnih „branitelja“ Crne Gore i njenog suvereniteta.
Reagovao je protojerej stavrofor Darko Đogo, vanredni profesor na Bogoslovskom fakultetu u Foči, koji se nije ustazao da stvari nazove pravim imenom, a komentar ambasade SAD – fašističkim.
“Kad god budete razmišljali o tome da smo „mi mali narod koji uopšte nije zanimljiv velikim silama onoliko koliko mi to mislimo“, sjetite se da je ambasada SAD u Podgorici tvitovala jedan fašistički i, iz perspektive američkih pravnih standarda nelegalan komentar-komandu u kome je „zabrnuta“ zbog (nedokazanog) „uticaja religijskih zajednica na javni univerzitet“. Dakle, možda mnoge izvan Crne Gore nije interesovao slučaj osporavanja imenovanja oca Nikole Marojevića u UO UCG, ali Američku ambasadu interesuje. Jesmo mi mali narod, sve manji zbog svog samozaborava, nemara i grijeha, ali i dalje dovoljno veliki da se veliki i osioni opsesivno bave nama.”..
Osim Univerziteta, inostrani centri moći nastavili su da „kadriraju“ i – u Vladi Crne Gore.
Gabrijel Eskobar, izaslanik SAD za Zapadni Balkan, nije (bar naglas) odredio ko može biti dio neke buduće Vlade, ali jeste – ko u njoj ne bi smio biti, izopštavajući iz „kombinatorike“ najvećeg konstituenta koalicije koja je uzela najveći broj glasova na parlamentarnim izborima.
Koliki uticaj imaju izjave „prokuratora“ iz SAD na ukupna društveno-politička dešavanja, više je nego očigledno.
Podsjetićemo da našim prekoatlantskim „partnerima“ nije strano ni uplitanje u rad crnogorskih sudova. Sa te adrese stizale su „pohvale“ za – sistematsko sprovođenje nepravde.
Podsjetimo, nakon prvostepene presude u slučaju „državni udar“, iz ambasade SAD stigla je „oda“ Suzani Mugoši, Milivoju Katnići u ostalim akterima koji su se više godina izrugivali pravdi.
„Transparentno i otvoreno suđenje je bitan korak naprijed za vladavinu prava koje šalje snažnu poruku o nedopustljivosti pokušaja da se podrije demokratija“, saopštila je Američka ambasada na Tviteru.
Istakli su da je dan, kada je izrečena pomenuta presuda koja je u međuvremenu i ukinuta, „istorijski za Crnu Goru“. U tom montiuranom procesu nevino optuženi su osuđeni na gotovo 70 godina zatvora.
Posebnu pažnju zaslužuje i komentar Vendi Šerman, zamjenice državnog sekretara SAD, koji je ambasada u Podgorici sa zadovoljstvom „retvitovala“.
"Jedna zemlja ne može silom da mijenja granice druge zemlje, niti da diktira spoljnu politiku druge zemlje, ili da zabrani drugoj zemlji da sama bira svoje saveznike,” zamjenica američkog državnog sekretara Vendi Šerman (Wendy Sherman) pic.twitter.com/PgYAZuB1Yl
— US Embassy Podgorica (@USEmbassyMNE) January 12, 2022
„Jedna zemlja ne može silom da mijenja granice druge zemlje, niti da diktira spoljnu politiku druge zemlje, ili da zabrani drugoj zemlji da sama bira svoje saveznike“, istakla je Šerman, postavljajući na Tviteru novi „spomenik“ američkom licemjerju.
Iako se komentar Šermanove odnosio na Ukrajinu, naše iskustvo, da proste i ambasada i pomenuta gospođa, govori sasvim suprotno – upravo oni sve to mogu da rade, i rade – u kontinuitetu.
Izvor: IN4S